roman de GARABET IBRĂILEANU,
subintitulat ”Fragmente din jurnalul lui Emil Codrescu (iulie-august 189...)”
Adela face febră mare și îi sperie rău pe cei din jur. Codrescu veghează toată noaptea pe cerdac, la fereastra ei. O vede acum ca pe un copil, dar nu uită pasiunea pentru femeie. Își închipuie cele mai mari nenorociri și răsuflă ușurat abia spre dimineață, când doamna M. îl anunță că Adela doarme liniștit și respiră normal.