basm de FRAȚII GRIMM
A fost odată un tăietor de lemne care avea o nevastă rea la suflet şi doi copii. Pe băiat îl chema Hansel şi pe fată o chema Gretel. Familia era foarte săracă. Bietul tăietor de lemne îşi pierduse somnul gândindu-se cum să facă rost măcar de pâinea cea de toate zilele.
Într-o seară, nevastă-sa îi spuse să meargă cu toţii a doua zi în pădure şi să lase copiii acolo. Bărbatul nu se învoi. Femeia se puse pe capul lui şi nu se lăsă până când nu zise ca ea.
Cei doi copii nu adormiseră, căci foamea nu îi lăsa. Auziră tot şi Gretel începu să plângă încetişor. Hansel îi promise că va găsi el o scăpare.
