basm de FRAȚII GRIMM
A fost odată un oștean care a slujit cu credinţă mult timp în oastea împăratului. Când fu slobozit din armată nu căpătă nici un ban şi plecă foarte supărat. Rătăcind la întâmplare, seara ajunse într-o pădure, la casa unei vrăjitoare. Baba îi dădu ceva de mâncare, dar îi ceru ca a doua zi să îi sape grădina, în ziua următoare să aducă un car cu lemne din pădure, iar a treia zi să scoată din puţ un opaiţ cu flacăra albastră, care îi căzuse acolo.
Oşteanul săpă şi aduse lemnele. A treia zi baba îl coborî pe oştean cu o funie în puţ. Oşteanul găsi opaiţul cu flacăra albastră care nu se stingea niciodata. Vrăjitoarea îl trase sus.

