roman de SELMA LAGERLÖF
A sosit momentul să ne luăm rămas bun de la Nils Holgersson, de la Martin, de la Akka şi toţi ceilalţi. Călătoria lui Nils cu gâştele sălbatice a fost lungă, au petrecut vara în nord, apoi au pornit înapoi, trecând prin multe aventuri. Cine vrea să le afle pe toate, e bine să caute cartea şi să o citească. Azi veţi mai afla doar cum s-a întors Nils înapoi acasă și cum a avut loc revederea dintre băiat şi familia sa.
