basm de Petre Ispirescu
Un împărat avea pe lângă palat o grădină minunată. El iubea florile și îi plăcea mult să le îngrijească. Mândria grădinii sale era un măr cu totul și cu totul de aur. Într-o zi, mărul înflori, apoi făcu fructe și până seara avu mere de aur pârguite.
A doua zi, de dimineață, împăratul merse în grădină să culeagă merele, dar fuseseră culese de cineva. Mărul era din nou înflorit. Făcu iar mere de aur care dădură în pârg până seara. A doua zi merele dispăruseră, iar pomul era din nou înflorit.
